Czy założenie instalacji pompy ciepła jest skomplikowane?

Czy założenie instalacji pompy ciepła jest skomplikowane?

Instalacje ogrzewania opierające się o pompę ciepłą zdobywają coraz większe uznanie. Przede wszystkim znaczenie ma tutaj aspekt finansowy i fakt, że pompa jest w stanie za darmo dostarczać ciepło niezbędne do ogrzania domu lub podgrzania wody. Prezentujemy zatem jak wygląda sama instalacja. Skomplikowanie samego układu w dużym stopniu zależy od wybranego źródła ciepła. To właśnie ono w największym stopniu wpływa na to jak będzie przedstawiał się ostateczny kształt całego układu.

Wybór odpowiedniego źródła ciepła

Kształt instalacji pompy ciepła w największym stopniu zależy od wybranego źródła ciepła. Jednymi z najprostszych układów są te działające w oparciu o ciepło pobierane z powietrza. Takie układy są również najtańsze w wykonaniu i można założyć je wszędzie, ale należy pamiętać o tym, że taka pompa ciepła cechuję się mniejszą efektywnością i ich działanie w dużej mierze zależy od warunków otoczenia.

Mniej odporne na warunki atmosferyczne są układy umieszczone na dnie zbiornika wodnego lub w ziemi. Skomplikowanie takich instalacji jest jednak wyższe i nie wszędzie można je zastosować. Korzystanie z ciepła w wodzie jest możliwe tylko w sytuacji, gdy na posesji dostępnych jest zbiornik wodny o odpowiednich rozmiarach. W przypadku korzystania z gruntu należy natomiast posiadać sporych rozmiarów posesję lub wykonać odwierty pionowe. Te drugie są jednak stosunkowo kosztowne i wymagają skorzystania z profesjonalnego sprzętu do wykonania odwiertów.

Różnice występują głównie na poziomie wyboru źródła

Największe różnice w samych instalacjach pomp ciepła występują głównie w części związanej z pobieraniem ciepła. W przypadku układów oddawania ciepła najczęściej są one do siebie zbliżone. Pompa jest bowiem po prostu podłączona do grzejników i instalacji hydraulicznej w domu.

Podsumowanie

Instalacje pomp ciepła cechują się zatem różnym poziomem skomplikowania. Za każdym razem jednak najlepiej podczas konstruowania samej instalacji skorzystać z pomocy specjalistów, którzy pomogą w stworzeniu konkretnego układu. Dzięki temu można być pewnym, że sama instalacja posłuży przez długi czas i będzie pracowała bez żadnych usterek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *