Pożyczanie pieniędzy rodzinie i znajomym

Finanse domowe często są ograniczone. Wymagają zatem solidnego treningu ekonomicznego albo wsparcia. Kiedy zobowiązania finansowe przekraczają domowy budżet to zazwyczaj rodzina i znajomi są pierwszą myślą jaka przychodzi aby otrzymać w bezpieczny sposób pieniądze. Taka pożyczka jawi się często jako proste źródło otrzymania, mało kto zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji, bowiem każda pożyczka niesie ze sobą ryzyko. Ryzyko to jest związane z utrudnionym egzekwowaniem oddania pieniędzy przez pożyczkobiorcę. Warto wiedzieć jakie ryzyko niesie ze sobą pożyczanie pieniędzy przez znajomych i rodzinę.

Pożyczanie pieniędzy rodzinie i znajomym

Pożyczanie pieniędzy rodzinie i znajomym

Co przeszkadza w otrzymaniu zwrotu pieniędzy oraz sprzyja ich pożyczaniu?

Najważniejszym czynnikiem, który jest trudny podczas udzielania i pożyczania pieniędzy w relacji z rodziną i znajomymi są pojawiające się emocje. To one sprawiają, że ryzyko powiększa się. Jest tak, bowiem kiedy pożyczamy pieniądze to mamy nadzieję, że je odzyskamy. Natomiast kiedy ich nie otrzymujemy z powrotem to pojawiają się takie uczucia jak: zawiedzenie zaufania, zmęczenie czekaniem, utrata dobrych relacji. W ten sposób rodzina zaczyna wytwarzać krąg osób, które lubi i drugi krąg, gdzie umieszczone są osoby, z którymi zerwano przyjaźnie i nawiązano konflikty. Niestety porady typu: spisz umowę z konkretnymi warunkami i terminem – nie są skuteczne. Egzekwowanie zwrotu pieniędzy jest trudne nawet przy spisaniu zobowiązania. Za wszystko odpowiedzialne są emocje, kiedy jest nam z jednej strony smutno, a z drugiej strony czujemy gniew, ponieważ pieniądze te są nam potrzebne. To normalna reakcja organizmu. Jest związana z sytuacją materialną rodziny i znajomych.

Co zrobić żeby otrzymać zwrot pożyczki?

Wsparcie jest potrzebne każdemu człowiekowi. Osoby, które pożyczają pieniądze kierują się właśnie tą zasadą, że przyjaciół poznaje się w biedzie. Gdy nasz przyjaciel potrzebuje pomocy, a kryzysowa sytuacja jest widoczna gołym okiem, wówczas nie zastanawiamy się i udzielamy pożyczki. Za te reakcje odpowiedzialny jest układ limbiczny, który widząc kłopoty osób, z którymi jesteśmy związani emocjonalnie, pragnie ich dobra i podpowiada udzielenie im pożyczki. Nasi przyjaciele są fajni w różnorodnych sytuacjach, jednak jeśli chodzi o udzielanie pieniędzy trzeba wziąć parę czynników ich osobowości pod uwagę. Do takich czynników zalicza się: czy są godni zaufania?, Czy mają wiarygodne źródło dochodu? Czy jest to osoba pracowita i rzetelna? Przed udzieleniem pożyczki dokonaj również niezbędnych do zminimalizowania ryzyka czynności: określ swój własny budżet, swoje wydatki, przychody i nieprzewidziane sytuacje. Należy w ten sposób działać, ponieważ pożyczanie pieniędzy znajomym oraz rodzinie jest związane z ryzykiem nie odzyskania pieniędzy nigdy. Warto podejmować decyzje znając wszystkie możliwe przeciwwskazania udzielenia pożyczki.

Egzekwowanie spłaty pożyczki

Osoby, które pożyczają pieniądze czasami zapominają o ich oddaniu. Nie jest to kwestia niechęci wobec oddawania pożyczki ale zwykłego braku pamięci. Wówczas osoba, która pożyczyła pieniądze ma pełne prawo się zwrócić z prośbą o ich oddanie. Oczywiście należy pamiętać żeby podać nieco bardziej odległy termin, w którym dana osoba zdąży pieniądze przygotować – chociażby wyjąć gotówkę z bankomatu. Jeżeli pożyczka wynosiła do stu złotych, to powinniśmy poczekać aż osoba sama odda te pieniądze. Tak mała kwota jest często uznawana za akt przysługi, za którą wystarczy się odwdzięczyć. Osoba, która otrzymała takie wsparcie jest uznawana za wartą przyjaźni i udzielania sobie wzajemnych przysług. Natomiast jeżeli udziela się większych pożyczek to na samym początku trzeba zaznaczyć, że oczekuje się zwrotu pełnej kwoty, wraz z wyznaczeniem terminu jej odzyskania. Problemy zostają rozwiane w sytuacji, w której podpisujemy umowę z przyjacielem czy rodziną, wówczas zwrot wierzytelności na pewno będzie miał miejsce. Jest tak ponieważ osoba udzielająca pożyczki może zwrócić się z taką podpisaną umową do notariusza czy prawnika.

Jak się zachowywać podczas pożyczania pieniędzy od znajomego lub rodziny?

Jeżeli jesteś osobą, która pożycza pieniądze od kogoś znajomego lub od rodziny to po pierwsze zastanów się kiedy z całą pewnością będziesz w stanie pożyczone pieniądze oddać. Jest to związane z zawieraniem umowy z pożyczkodawcą. Trzeba wiedzieć jaki termin negocjować. Jeżeli nie potrafisz określić takiego dnia, to musisz o tym powiedzieć znajomemu czy rodzinie, tak aby wiedzieli, że potrzebujesz wsparcia ale nie wiesz czy będziesz w stanie oddać pożyczone pieniądze. Wówczas nie będą mogli mieć do Ciebie pretensji w sytuacji kiedy nie spłacisz pożyczki. To dobry znak dla drugiej strony, ponieważ informuje, że zależy Tobie na utrzymaniu dobrych relacji oraz mówi drugiej osobie, że zależy Ci na tej znajomości bardziej niż na pożyczanych pieniądzach. Kiedy uporasz się ze spłatą możesz dodatkowo dać jakiś upominek, który będzie wyrażał wdzięczność i przyjaźń.

Brak ryzyka związanego z pożyczaniem pieniędzy jest związany z umiejętnością wyrażania się wprost. Trzeba sobie uświadomić, że szczerość i uczciwość jest podstawą do otrzymywania pożyczek, nawet bez umowy sprawdź na Pożyczki dla zadłużonych .

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments