Zaległości kredytowe i pozakredytowe Polaków. Co mówią o nas liczby?

Jak pokazują wyniki raportu BIK, zaległości Polaków rosną razem z gospodarką. W tym roku w ciągu pierwszych trzech miesięcy wzrosły one o ponad 2 mld zł. Zwiększyła się również liczba dłużników. Do grona tego dołączyło aż 21,5 tys. osób, w efekcie w naszym kraju mieliśmy blisko 2,8 mln zadłużonych.

Gdzie najwięcej, gdzie najmniej zadłużonych?

Jak wynika z informacji przedstawionych na stronie internetowej Biura Informacji Kredytowej, to na Mazowszu odnotowano najwyższy poziom średniego zobowiązania przypadającego na osobę, wynosi on tam 36 318 zł. Na drugim miejscu była Małopolska (średnio 28 705 zł) i województwo zachodniopomorskie (średnio 28 442 zł). Wspomniany wzrost odbywał się z różną dynamiką w poszczególnych województwach. Największy skok miał miejsce na Pomorzu (3,2 proc.), na Mazowszu (2,5 proc.), a także w Wielkopolsce (2,5 proc.).

Zaległości a grupy wiekowe. Ludzie starsi są coraz bardziej zadłużeni!

Pożyczki online cieszą się niesłabnącą popularnością. Jak się okazuje, przeciętne zaleganie ze spłatą zwiększyło się we wszystkich grupach wiekowych. Co ciekawe największy wzrost odnotowano w przedziale wiekowym określanym jako 65+. Pod koniec maja przeciętna zaległość osób starszych wynosiła 23 610 zł i był to wzrost o 1244 zł.

Najmniejsze średnie zadłużenie miała wówczas grupa z przedziału wiekowego 18-24 lata i wynosiła 6965 zł. Największe tymczasem odnotowano wśród kobiet i mężczyzn między 45 i 54 rokiem życia, a było to 37 257 zł.

Co jest przyczyną niespłacania pożyczek?

Jednym z powodów jest tutaj bez wątpienia przecenienie własnych możliwości. Nadmierna liczba kart kredytowych i pożyczek internetowych, a także tych zaciągniętych w stacjonarnych punktach bardzo szybko prowadzi do nieterminowego regulowania zobowiązań.

Błędem jest również unikanie rozmów i współpracy z pożyczkodawcami i kredytodawcami. Zwykle instytucje te skłonne są do negocjowania warunków takiej umowy. Zmniejszenie wysokości rat, wydłużenie okresu spłaty to tylko kilka możliwości, z których warto skorzystać.

Niestety mimo zmian wprowadzanych w prawie, wielu akcji i kampanii społecznych, nadal mamy duży odsetek rodaków, którzy nieterminowo regulują swoje długi. Dlatego tak ważne jest świadome podejście do zaciągania kredytów, pożyczek online, jak i innych mniejszych lub większych form zobowiązań.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments