Choroby przewodu pokarmowego Kraków – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Choroby układu pokarmowego są jednymi z najczęściej występujących chorób, duży wpływ na ich rozwój ma sposób odżywiania się.

Choroby przewodu pokarmowego Kraków – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Choroby układu pokarmowego są jednymi z najczęściej występujących chorób, duży wpływ na ich rozwój ma sposób odżywiania się. Racjonalna i odpowiednio zbilansowana dieta jest w stanie uchronić nas przed wieloma schorzeniami. Wrzody żołądka, choroba Leśniowskiego-Crohna a nawet rak jelita grubego to tylko kilka z wielu poważnych chorób układu pokarmowego. W jaki sposób dają one o sobie znać? W jakiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza?

Jakie objawy świadczyć mogą o chorobach przewodu pokarmowego?

Spożywanie produktów ubogich w substancje odżywcze oraz żywności wysoko przetworzonej, jedzenie w pośpiechu o nieregularnych porach dnia, stres a także brak aktywności fizycznej niestety negatywnie wpływają nie tylko na funkcjonowanie całego organizmu, ale przede wszystkim zaburzają prawidłową pracę układu pokarmowego.

Większość osób bardzo często bagatelizuje dokuczliwe objawy odwlekając tym samym wizytę u lekarza. Niestety, takie postępowanie sprzyja rozwojowi niebezpiecznych dla zdrowia a nawet życia chorób, które nieleczone prowadzić mogą do pojawienia się groźnych powikłań. W tym wypadku niezwykle ważną rolę odgrywa czas, bowiem im wcześniej zostaną ustalone przyczyny występowanie nieprzyjemnych dolegliwości tym większe są szansę na całkowite wyleczenie. Chorobom ze strony układu pokarmowe towarzyszą charakterystyczne objawy mogące świadczyć m.in. o zespole nadwrażliwego jelita, chorobie refluksowej przełyku, marskości lub zapaleniu wątroby itp.

Najczęściej występujące objawy to:

– silne, przeszywające i nawracające bóle brzucha,

– częste biegunki,

– dokuczliwe zaparcia i gazy,

– problemy z połykaniem (dysfalgia),

– nudności i wymioty,

– obecność krwi w wydalanym stolcu,

– krwawe biegunki,

– krwawe wymioty,

– powiększenie wątroby,

– tzw. wodobrzusze.

W sytuacji pojawienia się wyżej z wymienionych objawów, które dodatkowo utrzymują się od dłuższego czasu konieczna jest wizyta w specjalistycznej poradni zajmującej się leczeniem chorób przewodu pokarmowego w Krakowie.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o