Jak i gdzie porównywać pożyczki?

      Brak komentarzy do Jak i gdzie porównywać pożyczki?

Na polskim rynku finansowym nie brakuje ofert pożyczek, które kuszą nas wieloma korzyściami. Trzeba jednak uważać – nie każda pożyczka będzie rzeczywiście dla nas dobra. Aby wybrać tę najlepszą, pomóc mogą powszechnie dostępne porównywarki. Tylko na co zwracać uwagę? Jak sprawdzać pożyczki i gdzie szukać tych najkorzystniejszych ofert?

Czym są pożyczki?

Pożyczki to produkty finansowe, które mogą być oferowane zarówno przez banki, jak i firmy pozabankowe. Oferty bywają bardzo zróżnicowane, jednak z założenia szansa na ich otrzymanie jest znacznie większa niż przy kredytach, z racji niższych wymagań. Kwoty, jakie można otrzymać, są przez to zdecydowanie niższe, ale i tu duży wpływ będzie miała posiadana przez nas zdolność kredytowa. Pożyczki gotówkowe są najczęściej spłacane w ratach i w zależności od wielkości kwoty i umowy, czas kredytowania może zostać rozłożony nawet na kilka lat. Zanim jednak zdecydujemy się na wzięcie takiego zobowiązania, trzeba się dobrze zastanowić, w czym może pomóc porównanie pożyczek, za pomocą dostępnych w sieci porównywarek i zestawień. Na co jednak powinno się zwracać uwagę?

Gdzie porównywać pożyczki?

Do wyboru mamy wiele różnych możliwości – w internecie dostępne są liczne porównywarki pożyczek gotówkowych, rankingi, a także kalkulatory pożyczkowe. Dzięki temu jesteśmy w stanie samodzielnie sprawdzić każdą ofertę i dobrać jej parametry według własnych potrzeb i możliwości. Nie trzeba być przy tym specjalistą z zakresu finansów – większość informacji, podpowiedzi i porad można znaleźć w internecie. To znacząco ułatwia sprawę i pozwala nam na podjęcie rozsądnego i przemyślanego wyboru.

W jaki sposób działa porównywarka pożyczek? Podstawowa funkcja to zestawienie ze sobą wszystkich dostępnych na rynku ofert, które najczęściej pobierane są z rankingów. W tym przypadku jednak można dodatkowo przefiltrować wyniki, wpisując w odpowiednie pola najistotniejsze parametry pożyczki, jaka nas interesuje (najczęściej chodzi o kwotę i czas spłaty). Biorąc pod uwagę te dane, program wyszukuje te produkty, które najlepiej spełniają określone wymagania.

Jak porównywać pożyczki?

Szukając oferty pożyczkowej, najczęściej korzystamy w tym celu z internetu. W ten sposób jesteśmy w stanie zapoznać się z wieloma różnymi propozycjami, zarówno produktów bankowych, jak i pozabankowych. Porównywarki kredytowe oraz liczne rankingi zestawiają ze sobą wiele produktów, ukazując je jako te najkorzystniejsze. Z tego też powodu, powinno się im dokładniej przyglądać. Porównywanie pożyczek powinno się zacząć przede wszystkim od określenia tego, jaka kwota jest nam potrzebna i w jakim czasie planujemy ją spłacić. Na tej podstawie generowany jest wynik, który ukazuje nam listę pożyczek najlepiej spełniających nasze wytyczne. Trzeba jednak pamiętać o tym, by zwracać uwagę na wszystkie szczegóły – porównywarki najczęściej przedstawiają takie podstawowe dane jak: wysokość oprocentowania, wysokość rat, koszty dodatkowe, czas spłaty, maksymalna wysokość pożyczki czy całkowite koszty pożyczki (RRSO).

Warto też przyjrzeć się samej firmie – opiniom o niej, a także warunkom przyznania zobowiązania. Ważne jest, aby zostały też uwzględnione takie kwestie, jak możliwość wcześniejszej spłaty i jej koszty, a także w razie potrzeby, wydłużenie umowy.

Pożyczka w banku czy parabanku?

Obecnie dużą popularnością cieszą się błyskawiczne pożyczki pozabankowe na niewielkie kwoty i często bez zaświadczeń. Ma to oczywiście wiele plusów i minusów, trzeba jednak pamiętać o jednym – takie formy zapożyczania są zazwyczaj droższe niż w bankach. Otrzymanie pożyczki w banku jest nieco trudniejsze, ponieważ te instytucje finansowe muszą przestrzegać przepisów prawa bankowego, jednak dzięki temu są tańsze i pewniejsze, a otrzymana kwota może być znacznie wyższa. Dlatego też, porównując oferty między sobą i biorąc pod lupę zarówno firmy pozabankowe, jak i banki, należy uwzględnić także kwestie bezpieczeństwa i naszej wygody. Źle dobrana pożyczka może z kolei przysporzyć nam więcej kłopotów niż przynieść korzyści.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o