Na co zwrócić uwagę decydując się na wybór prawnika lub adwokata w swojej sprawie?

W każdym z aspektów ludzkiego funkcjonowania mogą okazać się przydatne porady prawne, zastępstwo w sądzie, gromadzenie dokumentacji pozwalającej „wygrać” sprawę w sądzie. Poszukując odpowiedniego i skutecznego prawnika należy zwrócić uwagę na pewne szczegóły. Na jakie?

 

Na co zwrócić uwagę decydując się na wybór prawnika lub adwokata w swojej sprawie?

Przed wystawieniem oceny pracy prawnika trzeba zastanowić się, co jest dla nas najważniejsze. Ubranie profesjonalisty może budzić bardziej lub mniej pozytywne odczucia, ale to nie jest tak bardzo ważne. Prawnik powinien być biegły w orzecznictwie, aby potrafił na podstawie przedstawionego problemu wyciągnąć daleko idące wnioski i podjąć odpowiednie kroki prawne.

Doświadczony prawnik wie, jak być miłym i twardym, wyrażać szczere słowa i szybko przypomnieć sobie skomplikowane sformułowania i artykuły prawne. Co bardzo ważne tylko adwokat ma prawo reprezentować klienta w sprawach karnych. Ponadto kodeks etyki zawodowej adwokata jest znacznie bardziej rygorystyczny niż prawnika, a odpowiedzialność jest wyższa. Trzeba przyznać, że najbardziej wiarygodnym wskaźnikiem dla takiego profesjonalisty jest jego praca, jakie ma osiągnięcia, ile spraw prowadził i ile z nich zostało wygranych, jak długo trwało postępowanie, itp.

Trzeba oczywiście wziąć pod uwagę, że porażka jest możliwa w każdym zawodzie, ale ich ilość przekłada się na rzetelność i skuteczność działań prawnika/adwokata. Zdarzają się też takie sytuacje, w których nie można wygrać, ale istnieje możliwość złagodzenia wyroku. Dobry adwokat będzie mógł uzyskać minimalną karę tzn. karę pozbawienia wolności lub grzywnę dla swojego klienta.

Jak ważna jest specjalizacja?

Dobry prawnik czy adwokat nie zajmuje się jakąkolwiek działalnością, ale taką, w której specjalizuje się w pewnej dziedzinie prawa. Każdy zdaje sobie sprawę, że niemożliwe jest zrozumienie wszystkiego. Aby być prawdziwym profesjonalistą, prawnik i adwokat muszą pracować przez długi czas w jednej dziedzinie, pozwala to uzyskać nie tylko doświadczenie prawne, ale także zrozumieć taktyki, które są najlepiej wykorzystywane w konkretnych przypadkach, w tym z sędzią i prokuratorem. Specjalista tzw. uniwersalny nie istnieje, ponieważ nie poradzić sobie z taką ilością informacji.

Jeżeli prawnik lub adwokat robi pozytywne wrażenie, ma specjalizację i doświadczenie w sprawach, które nas dotyczą, warto przeanalizować jego podejście do pracy. Prawdziwy fachowiec już na pierwszym spotkaniu stara się zrozumieć sprawę, słucha uważnie klienta i zadaje pytania wyjaśniające. W tym samym czasie niczego nie ukrywa i jest gotowy do wyjaśnienia swoich późniejszych działań za pomocą przystępnego, języka.

Profesjonalne podejścia do danej sprawy

Trzeba zawsze pamiętać o tym, że kompetentny prawnik nie obiecuje złotych gór i z pewnością ostrzeże o możliwych wariantach rozwoju sytuacji, przytoczy wszystkie możliwości w tym negatywne. Poinformuje o największym prawdopodobieństwie jakiegokolwiek wyniku. Jeśli prawnik lub adwokat już na pierwszym spotkaniu gwarantuje wygraną w stu procentach trzeba przemyśleć, powierzenie właśnie jemu swojej sprawy. Na samym początku nic nie jest całkowicie pewne. Dobry prawnik, jeśli nie może pomóc w jakimś aspekcie, może doradzić innego niezawodnego specjalistę i to potwierdza jego profesjonalizm i rzetelne podejście do klienta.

Zastanawiając się nas kosztami usług adwokackich, warto uwzględnić fakt, że może zaistnieć możliwości dodatkowych kosztów w danej sprawie i prawnik lub adwokat powinien o tym poinformować. Ceny za usługi prawne mogą być zupełnie inne i zależą od różnych czynników: złożoności sprawy, długości procesu i innych.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z kancelarią doradztwa podatkowego i prawnego: www.kancelaria-walterowicz.pl.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o